Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia

"Nie wystarczy urodzić się człowiekiem, trzeba jeszcze być człowiekiem"

Terapie Zajęciowe

W naszym Domu aktualnie jest 13 pracowni terapii zajęciowej oraz sekcja wędkarska „Płotka”, które realizują model osoby niepełnosprawnej jako osoby aktywnej-twórczej.

Terapia zajęciowa spełnia swoje cele w sferze fizycznej, a także w sferze psychicznej, co w naszym Domu jest priorytetem, ponieważ jest to dom dla osób przewlekle psychicznie chorych. Głównymi celami terapii zajęciowej jest:

 wyprowadzanie mieszkańca z bierności, depresji,
 wyrabianie samodzielności,
 aktywizowanie w codziennym życiu,
 obudzenie wiary w społeczną przydatność,
 zmiana zachowania na bardziej korzystne.

Terapia zajęciowa w naszym Domu stawia sobie za zadanie organizowanie zajęć głównie w celu podniesienia aktywności mieszkańców i zintegrowanie ich w naszym środowisku. Dzięki terapii zajęciowej nastawienie mieszkańca DPS do świata i ludzi ulega przemianie. To dzięki niej człowiek niepełnosprawny nie odczuwa tak boleśnie swojej odmienności, ma poczucie, że jest pełnowartościową osobą, która ma także coś do zaoferowania światu.

Uczestnictwo mieszkańców w zajęciach terapeutycznych jest na zasadzie dobrowolności. Instruktorzy terapii zajęciowej pracują nad odpowiednim doborem prac, biorąc pod uwagę wiek, zainteresowania, płeć, stan fizyczny i psychiczny, poprzedni zawód, okres i rodzaj choroby, jak również dbają o odpowiednie zainteresowanie i zmobilizowanie mieszkańca.

Ponadto mieszkańcy Domu uczestniczą w wielu imprezach kulturalnych: wystawach, festiwalach, koncertach, turniejach, przeglądach organizowanych przez zaprzyjaźnione Domy, jak również miasto Ostrołęka.

Warto podkreślić, że wspólnie z Samorządem Mieszkańców został opracowany Kalendarz stałych imprez, do których zalicza się m.in.:

  • Dzień Chorego,

  • Dzień Otwarty Domu – połączony z obchodami Dnia Patrona Domu - Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia,

  • Przegląd Twórczości Domów Pomocy Społecznej „Pożegnanie Lata”, a także spotkania świąteczne jak spotkanie Wigilijne, spotkanie Wielkanocne, Sylwester, Andrzejki, itp.

 

W Domu Pomocy Społecznej funkcjonują następujące pracownie terapii zajęciowej:

Pracownia Ceramiczna

Pracownia Ogrodnicza

Pracownia Gastronomiczna

Pracownia Krawiecka

Kawiarenka ,,RETRO” – kawiarenka terapeutyczna

Sala Doświadczania Świata

Pracownia ruchu i rekreacji

Pracownia komputerowa

Terapia Tańcem i Aktywności Ruchowej

Pracownia muzyczna

Pracownia plastyczna

Pracownia rękodzieła 

Biblioteka i czytelnia 

Sekcja wędkarska Płotka